جای پای یار

گزارش سال های گذشته

سال اول 1394
اولین عملیات طرح «جای پای یار» در سال 1394 اجرا شد. در آن سال، 80 نفر داوطلبانه ثبت نام کردند و نام‌‌شان به عنوان اولین خادمان جای پای یار در دستگاه نوکری سیدالشهداء(ع) ثبت شد. حدود 40 نفر هم در طول مسیر و در حین اجرای طرح به خادمان پیوستند تا فاصله بین 40 عمود نظافت شود. با توجه به تعداد محدود خادمان، محل اسکان واحد بود و این موضوع سبب شد تا برنامه های فرهنگی از جمله نماز جماعت، قرائت زیارت عاشورا و روضه‌خوانی، سخنرانی‌های روزانه روحانیون، ورزش صبحگاهی و... هم به صورت متمرکز برای خادمان اجرا گردد. رفت و برگشت خادمان هم متمرکز و در قالب دو دستگاه اتوبوس از یزد انجام شد.

Blog Image

سال دوم 1395
تجربه گرانبهای اولین سال طرح جای پای یار منجر به تشکیل ستاد مرکزی با کمیته‌های مختلف و جلسات مستمر از ماه‌ها قبل از اربعین گردید که ثمره آن برنامه ریزی برای حضور گسترده تر خادمان و به تبع آن، افزایش گستره نظافت مسیر پیاده روی بود. تبلیغات وسیع‌تری صورت گرفت و حدود هزار نفر در طرح ثبت نام کردند و توفیق خادمی در مسیر پیاده روی زائران اربعین برای بیش از 800 نفر فراهم گردید. در آن سال قریب به 400 عمود بین دو سیطره (ایست بازرسی) یعنی مسافتی بیش از 20 کیلومتر نظافت شد. با توجه به حضور خادمانی از شهرهای مختلف کشور، اعزام به صورت استانی و با مسئولیت رابط هر استان یا شهر انجام شد. گستردگی مسافت تحت پوشش نیز موجب شد تا خادمان در موکب‌هایی با فاصله از هم اسکان یابند.

سال سوم 1396
بعد از دو سال تجربه خادمان در اجرای طرح جای پای یار و جمع آوری زباله های مسیر پیاده روی اربعین، حالا با برنامه ریزی دقیق تر و رفع و رجوع برخی مشکلات سال های قبل، بیش از هزار نفر از خادمان از شهرهای مختلف کشور راهی خدمت به زائران حضرت سیدالشهداء(ع) می‌شدند تا مسافتی بیشتر از سال‌های قبل را نظافت کنند که از قبل از سیطره (ایست بازرسی) اول شروع می‌شد و تا مسافتی بعد از سیطره دوم ادامه پیدا می‌کرد. در این سال تعدادی از خادمان مامور به حضور و نظافت مسیر دوم پیاده روی یعنی مسیر مشهور به طریق‌العلماء یا مسیر فرات شدند تا ضمن خدمت به زائران آن مسیر، برآوردی از ضرورت و نحوه جمع آوری زباله ها در آن محل داشته باشند. اعزام و اسکان در این سال نیز به صورت غیرمتمرکز بود و رابطان استانی و شهری مسئولیت پیگیری این امور را برعهده داشتند.