جای پای یار

توضیحات ضروری

با توجه به نوع خدمت رسانی صرفاً امکان حضور آقایان در این طرح ممکن است و توفیق فراهم کردن شرایط خدمت بانوان محترم را نداریم.

هدف اصلی
هدف اصلی طرح جای پای یار نظافت و جمع‌آوری زباله‌های مسیر نجف تا کربلا است. به گونه‌ای که مسیر، شایستگی بیشتری برای قدوم مبارک آقا امام زمان(عج) را داشته باشد تا ان‌شاالله بدین واسطه یکی از معضلات این مسیر برطرف شود. لذا تفاوت اصلی این سفر زیارتی با سایر سفرهای کاروانی این است که زیارت عتبات مقدسه هدف اصلی نیست، اگرچه فرصت زیارت هم فراهم است، اما خادمان باید متعهد به حضور در محل تعیین شده باشند تا توفیق خدمت با کیفیت و منظم به زائران ارباب ممکن شود.

Blog Image

روش انجام کار:
خادمان از نجف تا کربلا به ازای فاصله هر عمود مستقر می‌شوند. اولویت اصلی کار، جمع‌آوری و نظافت عرض محل پیاده‌روی کاروان‌ها و موکب‌هاست. اما در صورت نظافت محل و داشتن فرصت کافی، فضای دامنه دید زوار نیز نظافت می‌شود. خادمین، زباله‌ها را جمع آوری کرده و در داخل کیسه‌های مخصوص گذاشته و در مسیر تردد خودروهای جمع‌آوری زباله قرار می‌دهند. در فاصله هر عمود به تعداد مورد نیاز سطل‌های مخصوص جمع‌آوری زباله قرار می‌گیرد. تعویض مرتب کیسه‌ها به‌عهده خادم است. خادمین دیگری نیز وظیفه جمع‌آوری زباله‌های دپو شده در بین هر عمود را با استفاده از کامیون یا حتی موتور سیکلت‌های مخصوص دارند. در صورت لزوم برای محل دفن یا بازیافت یا امحاء زباله‌ها، پس از بررسی فضا و امکانات موجود تصمیمی اتخاذ می‌شود. تعداد دیگری از خادمین نیز وظیفه امور پشتیبانی و تدارکات را به عهده دارند. وظایف هر یک از خدام، پس از ثبت‌نام و نیاز کمیته‌های مختلف اعلام می‌شود. کار جمع‌آوری زباله در دو نوبت صبح و عصر و در روزهای پیک کار در سه نوبت صبح، عصر و شب انجام می‌شود.

هزینه ثبت نام:
تمام هزینه های سفر شامل رفت و برگشت و ویزا و بیمه و... به عهده خادمان است.

اعزام
تمام هزینه های سفر شامل رفت و برگشت و ویزا و بیمه و... به عهده خادمان است.- نحوه اعزام خادمان به صورت کاروانی از شهرهای مختلف کشور است. اما داوطلبان می توانند طبق تاریخ هماهنگ شده در مسیر پیاده روی اربعین به گروه ملحق شوند. (حضور در محل)